Na temat wychowania Jack Russell Terriera na pewno będzie można przeczytać na tej stronie sporo. Poniekąd jest tak, że jakiego psa sobie wychowamy, takiego też będziemy mieli. Nie można oczekiwać, że praca nad wychowaniem naszego małego jacka zrobi się szybko i sama. To my musimy poświęcić temu czas i poznać wiedzę z tego zakresu. Pies opuszczając hodowlę ma pewien pakiet zachowań i należy poddać go kształtowaniu. W zależności od efektów, jakie chcemy uzyskać, mamy do wyboru bardzo dużo sposobów i metod wychowania pupila. Obecnie można znaleźć tryliard porad zarówno w internecie, książkach jak i czasopismach branżowych, czasem jednak są one bardzo ogólne.
Uparcie będę twierdziła, że jack russell wymaga indywidualnego podejścia i wychowania, nie da się części metod przenieść bezpośrednio na tą rasę ze względu na jej specyfikę. Przede wszystkim jack russelle to bardzo pojętne psy. Uczą się niesamowicie szybko, więc wychowanie ich nie powinno przeciętnej osobie przysporzyć trudności. Natomiast ignorowanie denerwujących i niepożądanych zachowań prowadzi do ich utrwalenia, co potem jest bardzo trudne do oduczenia u jack russelli. Jacki bywają uparte i ciężko oduczyć je już raz nauczonych nawyków. Dlatego lepiej od samego początku dawać psu zawsze jasne komunikaty.
Kilka podstawowych zasad, które dobrze wprowadzić po przybyciu psa do domu:
- ⦁ Jeśli pies nie ma wchodzić na kanapy, fotele czy łóżka, to od początku mu tego zabraniamy i nie robimy wyjątków;
- ⦁ Zalecamy podawać jedzenie 2-3 razy dziennie na 15 minut pozostawiając miskę. To, co jest niezjedzone zabieramy i podajemy następnym razem. Pies nie powinien mieć miski z karmą wystawionej przez cały czas. To ogranicza kontrolę ilości pożywienia, a także uczy psa złych nawyków.
- ⦁ Nie dajemy do gryzienia swoich rąk i ganimy za próby podgryzania od samego początku.
- ⦁ Bezwzględnie nie spuszczamy psa ze smyczy w sferze miejskiej. Pies może popędzić za jakimś „łupem” i ulec wypadkowi.
- ⦁ Pamiętajmy, że nauka przywołania wymaga ćwiczeń cały czas. Jeśli pies się nie odwołuje i nie przychodzi na zawołanie, spuszczenie go ze smyczy nawet na łące czy w lesie, niesie ryzyko zgubienia psa czy jego ucieczki.
- ⦁ Nie traktujemy psa jak człowieka, nie uczłowieczamy go zbytnio. Jack Russelle w łatwy sposób przejmują panowanie nad swoimi właścicielami i mają duże tendencje do dominacji. Uosabianie psa z ludzką osobą sprzyja chęci dominowania otoczenia przez jacka.
- ⦁ Pies nie powinien mieć stale dostępnych zabawek. Szybko znudzi się nimi i nie będzie się chciał nimi bawić z nami. Warto psu wyznaczyć jeden gryzak (np. Kong) do gryzienia, a resztę akcesoriów chować przed psem.
- ⦁ Nawet 10 minutowe codzienne ćwiczenia z psem podstawowych komend przynoszą niebywałe rezultaty.