Hodowla Z Todrykowa
JACK RUSSELL TERRIER

Pytanie odnośnie charakteru jack russell terrier pada niemal zawsze podczas rozmowy o zamiarze kupna szczeniaka tej rasy.

miotZgaga54

 Bardzo wiele osób napotyka bowiem na stereotyp psa z ADHD, rasa jest popularna, zatem częściowo osoby szukające sugerują się osobnikami rasy jack russell terrier wcześniej poznanymi w otoczeniu, u znajomych czy rodziny. Oczywiście ogromny wpływ na poszukiwania i kreowanie stereotypu rasy ma internet: grupy, strony hodowli, rezultaty wyszukiwania w google. Szuka się odpowiedzi na jedne z najczęściej słyszanych przeze mnie pytań: czy jack russell to pies dla mnie?

 DSC0971

Zawsze staram się obiektywnie nakierować szukających szczeniaka - nie koloryzuję charakteru jack russell terrier, nie wymieniam samych zalet tych cudownych psów, przede wszystkim pytam wprost jak wiele ktoś wie o rasie i ile zamierza poświęcić czasu na wychowaniu psa i zbudowaniu relacji. Praca z psem - zupełnie podstawowa, jest warunkiem koniecznym. Nie da się mieć świetnego psa, towarzysza życia, przyjaciela nie poświęcając czasu i uwagi na zbudowaniu więzi z nim. Budowanie więzi, nauka wymaga czasu i jest to zasadniczo kluczowa sprawa.

 DSC1029

Do tego niezwykle istotna jest świadomość psich potrzeb oraz tego jak psy funkcjonują. Kiedy te dwie rzeczy ze sobą zagrają, nie widzę innej możliwości niż dobre, wspólne życie z psem rasy jack russell terrier. 

Zatem odpowiedzi na pytanie czy jack russell terrier jest psem dla Ciebie częściowo powinno się szukać w nas samych. Należy na pewno zapoznać się z krótką, niekoloryzowaną charakterystyką rasy. Należy odpowiedzieć sobie uczciwie na pytanie czy mój obecny styl życia pozwala na wygospodarowanie czasu i środków na psa. 

 DSC8245

W celu poznania rasy pozwolę sobie krótko ją scharakteryzować. Jack russell terrier to pies:

 • niezwykle przyjacielski, oddany i wpatrzony w człowieka;
 • posiadający silne instynkty - łupowe: pogoni, polowania, dopadania “zdobyczy”;
 • szybki, zwinny, silny i odpowiednio prowadzony - zdrowy;
 • wesoły w obyciu, ale posiadający temperament;
 • przeważnie uparty i nieustępliwy w działaniu;
 • nie wymagający bardzo kłopotliwych zabiegów pielęgnacji szaty;
 • raczej tolerujący psy, ale również bardzo stadny - potrafi skutecznie eliminować niechcianych “rywali”;
 • idealny gabarytowo - nie za mały, aby robić z nim wszelkiego rodzaju aktywności, ani nie za duży, żeby go bezproblemowo zabierać w każde miejsce;
 • wymagający konsekwentnego prowadzenia i wychowania;
 • uwielbiających tropić i kopać w ziemi;
 • bardzo czujny - zawsze alarmuje głośno szczekaniem;
 • aktywny i zdolny do towarzyszenia w bardzo rozmaitych aktywnościach oraz sportach.

Jeśli lubisz wyzwania, spacery, różne formy aktywności i jesteś osobą konsekwentną, jack russell terrier będzie idealnym kompanem dla Ciebie.

 DSC1853

W rasie jack russell terrier są osobniki nacechowane większym i mniejszym temperamentem, jednakże nie należy oczekiwać, że każdy pies tej rasy zadowoli się krótkim spacerem wkoło bloku. Psy te niesamowicie sprawdzają się w szkoleniu, w stawianiu im wyzwań i treningu różnych umiejętności. Już przeznaczenie kilkunastu minut dziennie na tego typu aktywności, znacznie bardziej “męczy” psa aniżeli długo godzinne spacery.

 DSC8961

Jeśli umiesz wygospodarować czas dla psa, na jego naukę i wychowanie, na poszerzenie swojej wiedzy o psach i ich potrzebach, to powinieneś poradzić sobie z psem rasy jack russell terrier.

 DSC1846

Na koniec należy dodać, że każdy pies jest nieco inny, ma wiele cech osobniczych. Spotykając anielsko cierpliwego i grzecznego jack russell terrier, nie można odnosić tych cech do wszystkich psów tej rasy. Tak samo nie każdy samiec jack russell terrier jest agresywny - charakter psa zależy w dużej mierze od cech osobniczych i wychowania.

Kontakt

    601 679 848
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Brodnica, woj. Kuj.-Pom.

Hodowla ZKwP i FCI

Hodowla Z Todrykowa
JACK RUSSELL TERRIER