Hodowla Z Todrykowa
JACK RUSSELL TERRIER

Starość u Jack Russell Terriera


Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
  Każdy mały szczeniak kojarzy się ze słodkością i błogością, rozczula nasze serca, rozwesela każdym merdnięciem ogona. A co z tymi poczciwymi staruszkami, którzy dzielnie czuwają koło naszego boku od wielu lat? 

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Przychodzi taki nieubłagany okres w życiu Twojego psa, że choćby nie wiem jak się starać, zacznie się on starzeć. Często nie wiemy jak i kiedy minęła dekada życia razem i jakim cudem tej małej puchatej kulce, którą przywieźliśmy do domu, pychol aż tak posiwiał?


Tola Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Chciałam napisać kilka słów o tym jak wygląda życie z nieco starszym jack russell terierem, gdyż niewiele się o tym pisze, mówi i dyskutuje. Wszelkie rady i artykuły w głównej mierze poruszają problematykę szczenięctwa, a nie starości u psów.

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Warto zaznaczyć, że pies jest na całe psie życie i to życie po części składa się też z jego starości. Z racji tego, że mamy w naszej hodowli jack russeell terier dwa seniory, mogę co nieco powiedzieć, jak żyje się z psami w kwiecie wieku.


Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier   
   Najlepiej określi to zdanie: Dlaczego stare jest dobre? Bo jest dobre i stare. To oczywiście humorystyczne podejście do tematu, jednakże faktycznie staruszkowie są najlepsi, bo znamy się najdłużej. Znamy nawzajem swoje zwyczaje, ulubione aktywności, wady, przyzwyczajenia. Czas sprawił, że akceptujemy je i tolerujemy, często też przestajemy „walczyć” z jakimiś uporczywymi zachowaniami psa typu: szczekanie, kopanie itp. W zamian za to patrzymy na nie z przymrużeniem oka, bo wiemy, że czas biegnie nieuchronnie i często tak naprawdę trudno określić ile jeszcze uda nam się przeżyć chwil z psim przyjacielem.

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Sam moment starzenia się trudno jednoznacznie określić na osi czasu. Niekiedy 9 letni jack Russell terier jest jeszcze bardzo dziarskim psem, kiedy to inny 5 latek okazuje już objawy starzenia się. To kwestia indywidualna. Jest kilka oznak starości u jack russell terriera. Należą do nich z pewnością: obniżenie energii życiowej i chęci do aktywności u psa, problemy zdrowotne, utrata ostrości zmysłów (głównie wzrok i słuch), obniżenie szybkości reakcji, problemy z reakcją na znane komendy, utrata znanych dotychczas umiejętności. To są pierwsze oznaki, że nasz przyjaciel wchodzi w okres swojej starości. Często pojawia się demencja starcza czyli dezorientacja - opóźnione rozpoznawanie miejsc, ludzi czy przedmiotów lub nierozpoznawanie ich wcale. Pies może stać się rozdrażniony, nadwrażliwy na znane i codzienne czynności, może się zacząć włóczyć bez celu. Późniejsze skutki demencji mogą objawiać się obojętnością wobec pieszczot bliskich osób, zaburzenia snu i rytmu dnia, wrogość wobec dotychczas znanych psów/otoczenia oraz inne dziwne i nietypowe zachowania u psa.

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   U jacka dość łatwo jest rozpoznać moment wchodzenia w etap starości jako, że zazwyczaj są to jednak psy niezwykle żywiołowe. Lubią ludzi, inne psy, zabawy, gonitwy. Jeśli nasz jack russell terier dosyć często rezygnuje z tych atrakcji– może być to sygnałem nadchodzącej starości. Często zdarza się, że towarzyskie dotąd psiaki szukają ustronnego miejsca, gdzie mogą wypocząć i się wyalienować. Pies szuka przysłowiowego „świętego spokoju”.

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Samo siwienie u jacka często następuje dosyć wcześnie – już u 5-6 letnich psów, ale nie musi być związane ze starością. Są to bowiem również oznaki przeżytego stresu lub bólu związanego z wypadkiem lub chorobą. W mojej hodowli Bill osiwiał znacznie szybciej niż Tola, głównie z powodu bolesnej choroby, której leczenie – skuteczne – trwało ponad 3 tygodnie. Dolegliwości były związane ze sporym bólem i po tym okresie pies znacznie posiwiał. Było podobnie u jego córki – Smoka (załączone zdjęcie). Również jej siostra Psota dość szybko zaczęła siwieć – niemniej jednak nadal obie są żywiołowe i nie myślą o psiej emeryturze, choć cenią sobie porządek i spokój.


Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
Za zdjęcia dziękujemy Dorocie i Michałowi z www.whitesmokestudio.pl

   Według wiedzy mojej oraz obserwacji psów tej rasy u innych, na długie i zdrowe życie jack russell teriera składają się trzy zasadnicze kwestie: dieta, ruch i troska o zdrowie (czyli odpowiednia opieka weterynaryjna).
Dieta jaka by nie była musi być przede wszystkim dostosowana do aktywności psa. Po prostu większość psów otyłych dostaje zbyt dużo jedzenia i ma za mało ruchu. Otyłość u tej rasy stała się plagą – psy bowiem łatwo błagalnym wzrokiem przekonują właścicieli, że ich żołądek jest ciągle pusty ! Otyłość na pewno przyspiesza starzenie się psa – ale nie o tym teraz. Jeśli chcemy aby nasz jack był z nami długie lata pilnujmy ilości jedzenia i zapewniajmy odpowiednią ilość ruchu.

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Ruch jest bardzo, bardzo ważnym elementem zdrowia psa. Uważam , że nawet dojrzały pies, który nie jest chętny do spacerów powinien być zabierany na regularne wycieczki. Intensywność ich dostosowujemy do wieku i możliwości psa! Jednakże brak ruchu jest dużo gorszy dla psa aniżeli wymuszanie u niego aktywności – umiarkowanie oczywiście. Moje staruszki zabieram na takie same spacery jak inne dużo młodsze psy ze stada – jedynie uważam, aby się nie forsowały. Często też trenuję ich umiejętności dotychczas nabyte – komendy i staram się uczyć nowych. Nadal! Nie odpuszczam im tylko dlatego, że mają więcej lat, ale oczywiście poziom treningu i wymagania wobec nich dostosowuję do ich realnych możliwości. Sprowadza się to na przykład do tego, że Billowi, który ma chory kręgosłup nie daję skakać, przeskakiwać i podskakiwać. Natomiast Tolci pozwalam, ale znacznie mniej niż niegdyś, aby nie przeciążyć w żaden sposób stawów, kręgosłupa. Dla psów w wieku podeszłym stacjonarne formy aktywności (tzw. psi fitness) oraz spacery w kłusie są niezwykle skuteczne i odpowiednie. Pływanie także jest bardzo dobrą formą aktywności u psów starszych.

Tola Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Najważniejsze jest obserwowanie naszego jack russell teriera. Każdą nietypową zmianę w zachowaniu lepiej jest zgłosić weterynarzowi, aniżeli zbagatelizować. Może to być początek jakiejś choroby, która wykryta we wczesnym stadium może być uleczona. Natomiast ignorowanie dziwnych objawów u psa często prowadzi do zbyt później diagnozy i leczenia. Dla przykładu: pies uporczywie szorujący zadem po dywanie może mieć problem z gruczołami przyodbytnimi – warto sprawdzić u weta czy nie są zatkane. Również dbanie o uzębienie – zdejmowanie kamienia czy usuwanie chorych zębów powinno być standardem. Zależy mi na zdrowiu moich psów, dlatego raz na dwa tygodnie lub częściej dokładnie je oglądam, obcinam paznokcie, sprawdzam stan zębów i uszu. Pamiętajmy, że jack russele to twardziele, często nie pokazują bólu, ogólnie uważa się, że ich próg bólu jest obniżony w porównaniu do psów innych ras. Warto więc sprawdzać odólny stan psa zanim sam nam zakomunikuje, że coś mu dolega.

Bronco Bill Drapichrust Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Starszym jack russellom można umilić starość na wiele sposobów każdego dnia. Część psów ma na stare lata problemy z kręgosłupem bądź stawami, choroby nerek również są dosyć częste. Kilka porad jak sprawić, by starość jack Russell teriera była milsza:
- zadbaj o posłanie psa w ciepłym miejscu, ciepło dobrze działa na stawy i wypoczynek;
- suplementacja zdrowia np. dwa razy do roku przez miesiąc podajemy wzmacniające suplementy diety ( wybór jest obecnie bardzo duży);
- przed kanapami czy fotelami – o ile pies na nich wypoczywa – ułóż dywanik ułatwiający wskoczenie lub nawet podnóżek;
- staraj się pomóc psu przy schodzeniu z wysokich schodów;
- wieczorne masaże psa mogą uczynić cuda! – delikatnie głaszcz psa w okolicach stawów biodrowych i barkowych;
- naświetlanie lampą na podczerwień także jest zbawienne dla staruszków;
- pomoc przy wchodzeniu do samochodu;
- ćwiczenia chodzenia w tył, unoszenia zadu, świadomości tylnych łapek – już 8-10 powtórzeń przynosi efekty;
- dla psów z chorymi zębami przygotowujemy jedzenie nie wymagające rozgryzania;
- w czasie imprez, większej ilości osób w domu staramy się zapewnić naszemu staruszkowi spokój i możliwość odpoczynku;
- karmę czy też inny rodzaj jedzenia dostosowujemy w ilości i kaloryczności do aktywności psa.

   To naprawdę niewiele zasad, a mogę potwierdzić, że czynią cuda! Wystarczy spojrzeć na filmik – moje staruszki w tym roku całkiem żwawo szalały nad krótkich wakacjach nad morzem. W filmiku widać też trening naszej 11 letniej Tolci!!! Mamy też 10 latka Billa – sportowego emeryta, któremu nadal „rzucam” dyski. Bill po prostu uwielbia całym sobą aportowanie, szarpanie i zabawę! Wiele aktywności wyeliminowałam i ograniczyłam, ale ich nie zaprzestaliśmy mimo, że pies nie jest już pierwszej młodości. W oczach jednak to wciąż mój mały szczenięcy jack – tylko troszkę posiwiał. To samo w przypadku Tolci – odpowiednio zachęcona i zmotywowana wygląda w zabawie jak podrostek. Bardzo mnie to cieszy, gdyż są to moi najwierniejsi przyjaciele i bardzo miło jest ich widzieć w pełnym zdrowiu.

ziomal
milucha1
milucha2
rolex
rolex1


Za zdjęcia dziękujemy hodowli Drapichrust www.drapichrust.pl oraz hodowli Biała Sfora.

   Jack russell terier to jedna z tych ras, które odpowiednio prowadzone pożyją długo. Najdłużej żyjący jack miał niespełna 21 lat – Willie z Wielkiej Brytanii żył 20 lat i 106 dni. U nas w Polsce znam również kilka świetnie trzymających się starszych jacków – to dzięki mądrym opiekunom nadal cieszą swą obecnością właścicieli. Przykładami może być babcia naszej Hiko – obecnie 15 letnia Milucha, Ziomal z hodowli Biała Sfora – 13 latek, czy też Rolex Drapichrust. Psy te do dziś są aktywne i wesołe! Niektóre oczywiście są dotknięte przez choroby – to zasadniczo nieuniknione, ale są pod stałą opieką weterynarza i na co dzień funkcjonują bardzo dobrze. Bardzo pozytywną rzeczą jest możliwość zwrócenia się do hodowcy, który ma rodziców Twojego psa i, który szczerze i konkretnie powie Ci o predyspozycjach genetycznych w liniach jacków. Także o tym jak psy się starzeją, jakie mają skłonności do chorób, zachowań. To z pewnością pomaga we właściwej opiece nad jack russell terierem w okresie jesieni jego życia. Kontakt z moich hodowcą – Drapichrustem Kają Kamińską i rozmowy o psach dały mi wiele informacji na temat moich psów i ich skłonności. Wyciągnęłam wiele wniosków, które służą nam do dziś. Z resztą moje psy mówią same za siebie.

Hodowla z Todrykowa Jack Russell Terrier
   Wszystkim, którzy kochają jack russelki pragnę tylko uświadomić, że starość jest nieunikniona, ale nie musi być okresem bólu, stagnacji i rezygnacji. Dla mnie osobiście dojrzałość moich seniorów jest powodem do szczęścia, poczucia pewności, bo znamy się świetnie i wiem, że mogę na nich polegać.

Kontakt

    601 679 848
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Brodnica, woj. Kuj.-Pom.

Hodowla ZKwP i FCI

Hodowla Z Todrykowa
JACK RUSSELL TERRIER