Hodowla Z Todrykowa
JACK RUSSELL TERRIER

9. Frisbee jack russell terrier krok po kroku

Hodowla Jack Russell Terrier z Todrykowa

Z racji dużego zainteresowania tematem frisbee i jack russell terriera, pokusiłam się o przygotowanie filmu instruktażowego odnośnie nauki łapania dysku frisbee przez psa.

W filmiku poniżej możesz znaleźć moje rady jak krok po kroku zacząć zabawę z frisbee z psem.

Hodowla Jack Russell Terrier z Todrykowa

Na filmie widzimy jack russell terriera Figa, który łapie już dyski. Pokusiłam się też o umieszczenie dwóch filmików z psami i ich przewodnikami, których nie szkolę, a świetnie sobie radzą z frisbee. Dowodzi to temu, że prawie każdy może nauczyć swojego jack russell terriera łapać dyski. Asia z Tylice Dogs świetnie sobie radzi z zabawą frisbee ze swoimi dwoma jack russell terrierami. Także Dorota nauczyła Bajta łapania dysków i czerpie on teraz wielką przyjemność z tej zabawy. Zapraszam do obejrzenia!

Hodowla Jack Russell Terrier z Todrykowa

Co będzie Ci potrzebne do nauki łapania frisbee przez psa?

Wbrew pozorom nie zaczynamy od samego talerzyka, ale od nauki aportu zabawki.

Zabawki zaproponowane w filmiku to tylko moje propozycje. Jeśli chcesz to pracuj na własnych zabawkach i używaj tych, które odpowiadają Tobie oraz Twojemu psu.

Bardzo dobrze sprawdzają się:

 1. polarowy miękki szarpak
 2. futerko do szarpania z amortyzatorem 
 3. piłka ażurowa na szarpaku (lub sama piłka ażurowa)
 4. piłka na sznurku
 5. miękki, elastyczny dysk do szarpania (nie służy do rzucania)
 6. elastyczny dysk frisbee odpowiedni do rzucania (tylko opcjonalnie)
 7. standardowe dyski frisbee 

Ważne jest, aby zabawka nie przeszkadzała psu i chętnie ją chwytał. Dyski profesjonalne dla psów są dosyć twarde i często pies musi stopniowo się z nimi oswajać. Stopniowanie zabawek od najbardziej miękkich do twardszych z pewnością ułatwi psu polubienie się z dyskiem.

Hodowla Jack Russell Terrier z Todrykowa

Są pewne zasady nauki łapania frisbee przez psa:

 • nie zaczynaj zabawy od rzucania talerzykiem w dal - stopniuj naukę aportu krok po kroku. Bardzo niewiele psów od razu podąża za dyskiem i przynosi go z powrotem, a zwłaszcza w rasie jack russell terrier;
 • zanim zaczniesz rzucać dysk frisbee psu, opanuj wszystkie elementy aportu: podążanie z zdobyczą, chwyt, przynoszenie do Ciebie, oddawanie, wysyłanie po aport. Dopiero potem wprowadź dyski.
 • nie zaczynaj nauki od rzutu a od łapania dysku przez psa z ręki. Bardzo dobrze sprawdza się komenda na chwyt dysku (bierz, łap, catch itp).
 • najpierw puszczaj turlające się dyski czyli rollery. Są one łatwiejsze do chwytu przez psa, bardziej go motywują i świetnie nadają się dla początkujących. Wypuszczenie rollera z ręki jest proste i wstępnie pokazałam to na filmiku;
 • nie pozwalaj psu na gryzienie dysku po złapaniu go. Postaraj się, aby wrócił jak najprędzej do Ciebie ze zdobyczą. Każde odpuszczanie psu i pozwalanie na samowolne gryzienie dysku destrukcyjnie wpływa na całą jego motywację do łapania i oddawania frisbee. W szczególności u terrierów;
 • bardzo entuzjastycznie i żywiołowo nagradzaj psa za każdy krok i sukces z jego strony;
 • nie kończ zabawy na porażce. Staraj się kończyć zabawę w momencie, gdy pies jest nadal chętny do zabawy i świetnie zmotywowany;
 • jeśli Twój pies często rozprasza się i nie jest skupiony na zabawie z Tobą to ćwicz w miejscach, które zna i, w których rozproszeń jest jak najmniej.

Hodowla Jack Russell Terrier z Todrykowa

Na filmiku opisane są kroki od łapania zabawki do aportu frisbee. Poniżej wypunktowane zostały poszczególne etapy, aby usystematyzować schemat nauki łapania frisbee przez jack russell terrier.

 1. Naucz psa chwytać zabawkę, szarpać się i oddawać ją.
 2. Odrzuć zabawkę na niewielką odległość i zawołaj psa do siebie. Przyniesienie nagradzaj szarpaniem i kolejnym aportem.
 3. Wprowadź miękki dysk i zachęć psa do chwycenia go, najlepiej sprawdza się przeciąganie go po podłoży i uciekanie. Nagradzaj psa za szarpanie dysku i wprowadź komendę na puszczanie.
 4. Umieść dysk przed psem w ręku i zachęć, żeby po niego skoczy. Powoli uciekaj z dyskiem i zachęcaj psa do chwytania go i puszczania. Jak tylko będzie to sprawnie szło, możesz wyrzucać dysk na niewielką odległość przed psem i zachęcać go do chwytu w locie.
 5. Jeśli pies chętnie podąża za dyskiem możesz zacząć turlać overy. Pamiętaj o przywołaniu psa i oddawaniu dysku blisko Ciebie.
 6. Jeśli sprawnie idą Wam rollery, możesz zacząć rzucać na niewielką odległość lecące dyski. Bardzo ważne jest opanowanie przez Ciebie chociażby podstawowego chwytu i rzutu dysku (backhandu), tak, aby talerzyk stabilnie leciał. Pamiętaj, aby nagradzać jack russell terriera za każdy poprawny aport. Pies lubi wiedzieć, że praca z Tobą jest opłacalna.
 7. Staraj się bawić z psem dyskiem mądrze i na miarę jego możliwości kondycyjnych. Zwykle trening z frisbee nie przekraczają 15-20 minut dziennie.

Hodowla Jack Russell Terrier z Todrykowa

Ważne jest, aby nauczyć jack russell terriera oddawania zdobyczy do ręki (lub pod nogi). Nie pozwalaj jack russell terrierowi na rozszarpywanie uchwyconego dysku. Terriery instynktownie gonią zdobycz, aby ja uśmiercić. Przyniesienie jej do przewodnika jest drugorzędne.

Hodowla Jack Russell Terrier z Todrykowa

Opanowanie podstawowego chwytu i aportu frisbee otwiera przed Wami niesamowite możliwości. Możecie zgłębić temat i zastanowić się nad przygotowaniami do zawodów. Jednakże nie jest to konieczne. Frisbee jest świetną zabawą dla Ciebie i psa, więc możecie po prostu traktować to jako element wiążący Waszą wspólną relację. To świetny sposób na utrzymanie psa w dobrej kondycji i spożytkowanie energii szalonego jack russell terriera.

Udanej zabawy!!

 

Kontakt

    601 679 848
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Brodnica, woj. Kuj.-Pom.

Hodowla ZKwP i FCI

Hodowla Z Todrykowa
JACK RUSSELL TERRIER